Helyzetjelentés az iskolánkról
Kováts József Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Bátorkeszi
Beszámoló az intézmény helyzetéről, az oktatási-nevelési folyamat eredményeiről és az iskolában zajló tevékenységről
(A Bátorkeszi Községi Önkormányzat ülése, 2013. február 27-én)
Iskolánk bemutatása
A Kováts József Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában a 2011/12-es tanévben 196 diák kezdte a tanévet, a 2012/13-as tanév kezdetére ez a szám 194-re módosult. (A diákok létszáma folyamatosan módosul, 2-3 gyermek az év folyamán más iskolába iratkozik át, s nagyjából ennyi érkezik is az év folyamán más iskolákból - ez a változás természetes, az oka többnyire a családok lakhelyváltoztatása.) Jelenleg tanulóink létszáma 195.
A tanulók létszáma a következő tanévben emelkedik, hiszen az egy évvel ezelőtti 19 után az idén 26 gyermeket írattak be a szülők az iskola 1. osztályába.
A folyó tanévben az iskolában dolgozó pedagógusok létszáma 21, ebből 3 nevelőnő az iskolai klubban. Teljes óraszámban tanít 14 tanító, részmunkaidőben 4, ebből szerződéses munkaviszonyban 1. A nevelőnők közül 2 teljes órakötelezettséggel, 1 pedig részmunkaidőben dolgozik. A nem pedagógus alkalmazottak száma 5, ebből 3 takarítónő, és részmunkaidőben 1-1 titkárnő illetve fűtő-karbantartó.
A tanítók közül 1 képesítetlen (Bc), a többiek felsőfokú végzettséggel rendelkeznek (1 PhD., 2 PaedDr., 14 Mgr.). A nevelőnők szakképesítéssel rendelkeznek - 2 felsőfokú (Mgr.), 1 pedig középfokú végzettséggel.
Továbbképzések, projektek, pályázatok
A Módszertani Központ (MPC) illetve a Comenius Pedagógiai Intézet által szervezett továbbképzéseken pedagógusaink többsége részt vett, és folyamatosan tovább képezi magát. Az utóbbi másfél tanévben 16-an végezték el az interaktív tábla használatára felkészítő tanfolyamot, ugyanennyien A kommunikáció az oktatási-nevelési folyamatban címűt. 1 pedagógusunk jelenleg doktorandusz-képzésen vesz részt, 2 vesz részt az Oktatási Folyamatok Modernizálása c. hároméves továbbképzésen, 2 végezte el a vezetőképzést, 4 az atesztációs képzést. 2 kollégánk önmaga is oktat a különböző továbbképzéseken. A pedagógus-továbbképzés folyamatosan, a továbbképzési tervek (Plán kontinuálneho vzdelávania) szerint zajlik. Az igazgató és helyettese évente részt vesz az iskolavezetők továbbképzésén, amelyet az SZMPSZ és a Comenius Pedagógiai Intézet szervez.
Iskolánk a múlt tanévben önként jelentkezett a nemzetközi PISA felmérésre, bekerült a kiválasztott iskolák közé, és kilencedikes tanulóinkkal részt is vettünk a felmérésen. A folyó tanévben a pedagógusokkal kapcsolatos, szintén nemzetközi TALIS felmérésre jelentkeztünk be, a felmérésre idén áprilisban kerül majd sor.
1 pedagógusunk digitális tananyagfejlesztéssel és tankönyvírással is foglalkozik.
1 kollégánk részt vesz diákjaival a Planéta vedomostí c. projektben.
2 pedagógusunk és 2 osztályunk (kísérleti iskola vagyunk) résztvevője az EU által támogatott és az nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem által szervezett KEGA projektnek, amely hosszú távú, már harmadik éve tart, és célja új módszertani lehetőségek, új tanmenet, tankönyvek megtervezése a matematika tanításához.
A módszertani központ és az EU pályázatába kapcsolódva iskolánkban alakítottunk ki egy, a pedagógus-továbbképzéseknek helyet adó szaktantermet, ahol nemcsak saját pedagógusaink, hanem a tágabb régió pedagógusai is képezheti magukat. A pályázatnak köszönhetően 21 notebook-kal gazdagodott iskolánk.
További projekttevékenységeink: A helyes életvitel és a drogmegelőzés hete, Március, a könyv hónapja, A Föld napja, Szeretethíd, A biztonságos közlekedés napja.
Felszereltség
A modern, korszerű oktatásnak jelentős szerepet tulajdonítunk. Az elmúlt tanévben három interaktív szaktantermet alakítottunk ki (egyet a földszinten, hogy a mozgássérült gyermekeink is részesülhessenek a képzésben). Összesen 6 interaktív táblát használunk, az iskolában jelenleg 52 számítógép ill. notebook üzemel. Nagy gondot fordítunk az interaktív ill. számítógépes tananyagok beszerzésére is. Így a közelmúltban vásároltuk meg a Mozaik kiadó teljes interaktív tankönyvcsomagját, amelyet minden évfolyamban kitűnően alkalmazhatunk, rendelkezünk interaktív történelmi és irodalmi atlaszokkal, és persze a korábbi években beszerzett sok-sok egyéb programmal.
Az elmúlt tanévben lecseréltük a krétás tábláinkat korszerű kerámiatáblákra, így az egy évvel korábban felújított parkettáknak, a nyílászárók cseréjének és az iskola hőszigetelésének köszönhetően gyermekeink egészséges környezetben tanulhatnak.
Meg kell jegyeznünk, hogy a kerámiatáblákat, a parketták túlnyomó többségét, az interaktív táblákat, számítógépeink jelentős részét önerőből, az iskola saját költségvetéséből vettük, ahogy az iskola nem felújított szárnyának teljes nyílászáró-cseréjét is önerőből végeztük el. Március elején kerül sor a tornaterem talaj-burkolatának cseréjére, amit 2/3 részben iskolánk, a fennmaradó 1/3 részben pedig a helyi szlovák alapiskola finanszíroz. Reméljük, hogy a közlejövőben megvalósulhat a napközis épületszárny és a tornaterem szigetelése, a tornateremben a nyílászárók cseréje és a fűtés korszerűsítése is.
Fontos megjegyeznünk azt is, hogy iskolánk költségvetését súlyosan (évente néhány ezer euróval) terheli néhány olyan kiadás, mellyel úgymond másokat "szponzorálunk"! Az iskola tornatermének fűtése, takarítása, a villany és a meleg víz szolgáltatása, a javítások és a karbantartási költségek teljes mértékben iskolánk költségvetését terhelik. A sportpálya karbantartása (a fűnyírás benzinköltsége, műtrágyázás, öntözés, az öntözőrendszer működtetése, javítása) szintén az iskolánk költségvetéséből történik. Ugyanakkor a tornatermet illetve a sportpályát heti két munkanapon a szlovák alapiskola használja, esténként pedig a községben működő sportszervezetek.
Ezzel szemben az iskolánk bérbe adott helyiségeinek bérleti díja a községi költségvetést gazdagítja! (A speciális iskola két tantermet bérel, melyeknek rezsiköltségeit szintén mi álljuk költségvetésünkből, valamint a tornatermet időnként amatőr sportolók bérlik egy-egy órára.)
Tanulmányi- és egyéb versenyek, körtevékenység
Mint minden tanévben, a tavalyiban és idén is részt veszünk diákjainkkal a különböző tanulmányi-, sport- és egyéb vetélkedőkön, versenyeken:
- Matematikai olimpiász (10 diákunk jutott a járási versenyre), Pitagoriász (5 diákunk jutott a járási versenyre), Kenguru Nemzetközi Matematikai Verseny, Zrínyi Ilona Matematikai Verseny (14 diákunk vett részt a nyugat-szlovákiai megmérettetésen), Mozaik Matematikai Verseny,
- Fizikai Olimpiász (2 diákunk jutott a járási versenyre), Kémiai Olimpiász (2 diákunk jutott a járási versenyre) , Biológiai Olimpiász (2 diákunk jutott a járási versenyre), Technikai Olimpiász (2 diákunk jutott a járási versenyre), Német nyelvi olimpiász,
- Baróti Szabó Dávid Szavalóverseny, Tompa Mihály vers- és prózamondó verseny, A szép magyar beszéd versenye,
- Dobré slovo, Poznaj slovenskú reč,
- Katedra történelmi verseny, Szent István Lovagjai verseny - Esztergom, Nemzetközi Történelmi Vetélkedő - Oroszlány,
- Foci: Jednota-Cup, McDonalds-Cup, járási kis- és nagypályás labdarúgó bajnokság, Kárpát-medencei Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság, Cservenka Kupa
- Asztalitenisz járási diákbajnokság és Kárpát-medencei Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság,
- Sakk - egyéni járási bajnokság és Kárpát-medencei Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság,
- Atlétika nap - Búcs, az SZMPSZ által szervezett diákolimpia - atlétika, foci, asztalitenisz (2012-ben mi szerveztük a regionális selejtezőt).
- Birkózás - tehetségkutató verseny Madar
Megj.: Büszkék vagyunk iskolánk tanulójára, Kovács Nikolaszra, aki ugyan nem iskolánk, hanem klubja színeiben érmet éremre halmoz a birkózóversenyeken itthon és külföldön is.
- kidobócska - járási bajnokság
Továbbá:
- Kis egészségügyi csapatverseny, Katona Mihály Napok, Búcs - műveltségi vetélkedő, Cum Deo Pro Patria et Libertate - ügyességi csapatverseny, Hetény, Műveltségi- és énekverseny, Madar.
- Biblia-ismereti versenyek, Olvasó-maraton, Hetény.
- Különböző képzőművészeti versenyek, pl.: MANDALA FOR THE WORLD - nemzetközi rajzverseny, IRODALOM - ZENE - KÉPZŐMŰVÉSZET nemzetközi verseny
- 2012 őszén diákjaink fotópályázaton vettek részt (önálló kiállítás Léván, az Atlantis Centerben: Szülőföldünk szépségei szlovákiai magyar diákok szemével - 9 diákunk 21 képét állították ki). A képéekből válogatva iskolánk egy 2013-as naptárat adott ki, melyet többek között minden szülő is megkapott. III.14-től a képeket a kultúrházban lehet majd megtekinteni.
Iskolánkban a 2012/13-as tanévben 17 szakkörben tevékenykednek gyermekeink:
angol nyelvi, asztalitenisz, biológiai, játékos matematika, kézimunka, matematika, multimediális informatika, filmklub, néptánc, sakk, szlovák konverzáció, színjátszó, bábjátszó, szlovák nyelvi, történelmi és verseny matematika szakkörökben.
Egyéb kulturális- és szabadidős tevékenységek
- papírgyűjtés tavasszal és ősszel
- használt ruha - gyűjtés (2013. január)
- PET-kupakok gyűjtése jótékonysági céllal (a 2012/13-as tanévben)
- úszótanfolyam
- természeti iskola (2012-ben)
- korcsolyázás Táton a műjégpályán (alsó- és felső tagozatosok egyaránt) - minden évben
- gyermeknap
- álarcosbál
- Bátorkeszi István Napok - rendhagyó órák, előadások
- színházi előadások, rendhagyó irodalomórák, kultúrműsorok, bérletes előadások a Jókai Színházban (a múlt tanévben)
- év végi és egyéb tanulmányi kirándulások, exkurziók (a 2012/13-as tanévben: Bécs, Budapest, Malonya, Marcelháza, Léva)
- kézműves foglakozások - karácsonyi ünnepváró, húsvéti ünnepváró
Fellépések:
- anyák napja
- borfesztivál
- falunap
- március 15., és egyéb ünnepi megemlékezések.
Iskolánk legjobb, legtehetségesebb diákjai évente Tálentum Díjban (Tálentum Pénzalap), valamint az iskolánk névadójának, Kováts Józsefnek ükunokája, Wiktoráné Szerdahelyi Emília (Szombathely) által adományozott díjban részesülnek (mindkettő oklevéllel és pénzjutalommal jár).
Kapcsolatok
Iskolánk honlapján, www.kjaibk.edupage.org tájékoztatunk az iskolánkkal kapcsolatos hírekről. Az idei tanévtől bevezettük az elektronikus ellenőrzőt, hogy a szülők első kézből tájékozódhassanak gyermekük előmeneteléről.
Évente több alakalommal tartunk szülői értekezleteket.
Lehetőségeink szerint tájékoztatunk tevékenységünkről egyéb mediális felületeken is, így a Bátorkeszi aLap-ban és annak honlapján, a facebookon és más sajtó- vagy internetes oldalakon.
Rendszeres kapcsolatot tartunk testvériskolánkkal, a bakonyszentlászlói Szent László Általános Iskolával. Korábban rendszeresen baráti labdarúgó mérkőzéseket és atlétikai versenyeket szerveztünk együtt, az utóbbi két évben ez a helyi politikai helyzet miatt elmaradt, azonban a kapcsolatot ápoljuk, és ebben a tanévben tervezzük a közös rendezvények megvalósítását.
Szorosan együttműködünk a Rákóczi Szövetséggel, illetve annak oroszlányi szervezetével. Ennek köszönhető a beiratkozási támogatás elsőseinknek, rendszeres részvétel az oroszlányi történelmi vetélkedőkön, illetve a majki Rákóczi Napon.
A Bethlen Alapnak köszönhetően csaknem minden diákunk oktatási-nevelési támogatásban részesül.
Természetes partnereink az SZMPSZ, az SZMSZSZ, a Csemadok, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház, a Katolikus Egyház. Együttműködünk helyi, regionális és külföldi társadalmi- és civil szervezetekkel.