/2023. 06. 20.
Határtalanul! - A Kárpát - medence magyarlakta területeinek megismerése 2023 kirándulás uticélja Horvátország volt, melyen 3 település iskolája vett részt:
Bátorkeszi, Búcs és Felsőszeli. A tanulmányi kirándulás időpontja 2023 június 11-14.
Az első napon korai indulást követően a gyerekek az autóbuszban összeismerkedtek és kellemes hangulatban telt az út Mohácsra, ahol megtekintettük a Nemzeti Történelmi Emlékhelyet és elhelyeztük a megemlékezés koszorúját. A határátlépés után utunk Vukovárra vezetett. Első állomásunk a Vučedoli Múzeum volt, majd a Honvédő háború áldozatainak emléktemetője következett volna, de a heves esőzés miatt a temetőt sajnos nem tudtuk megtekinteni, de a bejáratnál részletes beszámolóval szolgáltunk a diákoknak. Ezután a város legfőbb nevezetességéhez vezetett utunk. A vukovári víztorony tetejére 198 lépcsőfokon jutottunk fel, majd a tetejéről csodálatos panoráma tárult elénk. A nap hátralévő részében megérkeztünk Csúzára a szálláshelyünkre, ahol vacsorával vártak bennünket.
Másnap a reggelit követően Eszékre utaztunk, ahol a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központba látogattunk el. Rövid iskolabemutatást követően, megtekintettük a diákotthont, valamint az iskola tantermeit is. Napunk Eszék Óvárosában folytatódott. Gyalogosan bejártuk a Dráva partot, megnéztük a neogótikus Péter és Pál Székesegyházat és a városközpontot. Eszéki programunkat az állatkert megtekintésével zártuk.
A harmadik napon elsőként Laskóra utaztunk ahol megtekintettük az Ősök Jussán elnevezésű háborús emlékművet, ahol elhelyeztük az emlékezés koszorúját. Utunkat Várdarócon folytattuk, ahol a régi iskola és tájház előtt a helyi népszokásokról kaptunk részletes tájékoztatást. Következő állomásunk Kórógy volt, ahol Kel József vezetésével megtekintettük a délszláv háborúban szétlőtt majd újjáépített református templomot. Az egykori polgármestertől megtudtuk, hogy ő is megélte a délszláv háború borzalmait. Templom előtt található Tisza István szobra is, amit ugyancsak megkoszorúztunk. Utunk Szentlászlón keresztül vezetett, melynek lerombolt 13. századi templomát valamint a Szent László szobrot is láthattuk. Harasztiban a helyi segédlelkész fogadott minket, mesélt a templom történelméről és bemutatta a Tájházat is, amelyben a Harasztiban fellelhető használati tárgyakat mutatják be, majd indulás előtt még megkoszorúztuk Petőfi Sándor szobrát is.
A délutáni programot a Kopácsi réten folytattuk. A Természetvédelmi Terület egy részét hajóval tekintettük meg, miközben részletes előadást hallhattunk a helyi elővilágról.
A kirándulás utolsó napján a reggeli után elhagytuk szállásunkat és Kiskőszeget vettük célba. A hármas határnál levő kiskőszegi hegyről rálátásunk nyílt a Horvát, Szerb és Magyar oldalra is. A nap további része a hazaúttal telt vidám hangulatban, élményekkel gazdagodva.
Köszönjük a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének, hogy ez a "Határtalanul! - A Kárpát - medence magyarlakta területeinek megismerése" című pályázat megvalósulhatott és egyúttal köszönetünket fejezzük ki a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ diákjainak a tartalmas, szakszerű és élvezetes idegenvezetést. Köszönetet szeretnénk mondani a csúzai Piros Csizma szálláshely összes dolgozóinak a kedves fogadtatásért!
Jóba Szivek Katalin, igazgatóhelyettes