• Értesítés!

          • Értesítés! /2020. 04. 19./

            Iskolánk igazgatósága értesíti a Tisztelt Szülőket és a diákokat is, hogy azok a nevelési tantárgyak, amelyek eddig osztályozva voltak (testnevelés, képzőművészeti- és zenei nevelés) ebben a félévben osztályozva nem lesznek. Indoklás – ezek a tantárgyak a jelenlegi helyzetben semmiképpen sem tudják teljesíteni azokat a feltételeket, amelyek elengedhetetlenek lennének az érdemjegyek objektív megítéléséhez.

            Mgr. Fehér István, igazgató

            2020.04.19.

          • Kiszélesíteni a gyerekek látókörét

          • Új Szó cikk

            Idén Pelle István (1960) kapta a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZPMSZ) legrangosabb elismerését, a Felvidéki Magyar Pedagógus díjat. A búcsi Katona Mihály Alapiskola és a bátorkeszi Kováts József Alapiskola pedagógusával elsősorban a lassan négy évtizedes szakmai múltjáról beszélgettünk.

            - Vataščin Péter felvétele

            Kezdjük az elejéről: mi volt a döntő tényező abban, hogy a pedagógusi pályát választotta? Nemrég nyilatkozta, hogy a családja ösztönözte, de mennyit számított a saját „belső tüzeˮ?

            A kettő biztosan összekapcsolódott. Volt egy nagymamám, aki háztartásbeliként dolgozott, ő nevelgette az unokákat, amíg a szülők és az apai nagyszülők munkába jártak. Sok unoka volt, a szomszéd gyerekek is odajöttek, sokszor összegyűltünk és tanítósdit játszottunk. Érdekes módon mindig én voltam a tanító, nekem kellett felelniük. Aztán 
a szüleim valóban ösztönöztek, azt mondták, legyek tanító, mert ez nagyon szép szakma. Úgyhogy ez elültetődött bennem, amikor hetedikes voltam, ki kellett töltenem egy kérdőívet, amelybe azt írtam, hogy tanító szeretnék lenni. Ez sosem változott meg.

            Ez akkor tényleg korai pályaválasztás volt. Feltételezem, ha ennyire hamar megszületett a döntés, akkor utólag sem merül fel, hogy az eddigi működése valamilyen kényszerpálya lett volna.

            Nyilván nem. Én ezen a pályán nagyon sok szépet kaptam az élettől, nem bántam meg.

            Jelenleg történelmet, polgári nevelést és honismeretet oktat a bátorkeszi és a búcsi alapiskolákban. Ezekkel a tantárgyakkal kapcsolatban mi a szűkebb értelemben vett szakmai hitvallása? Melyek azok az ismeretek, képességek, látásmódok, amelyeket szeret átadni a gyerekeknek?

            Engem nagyon meglőtt most ez a járványhelyzet, ugyanis nekem a legfontosabb a gyerekekkel való személyes kapcsolat. Nagyon szeretek velük dolgozni, nem ragaszkodom nagyon a tankönyvekhez. Vannak azok között rosszabb és jobb minőségűek, mégis mindegyikből hiányzik valami. Én a gyerekek látókörét próbálom kiszélesíteni. Amit a történelemtanításban fontosnak tartok, az az, hogy több szempontból lássanak egy-egy történeti eseményt. Ez az úgynevezett multiperspektivikus látásmód. Vegyük talán most a legaktuálisabb témát, Trianont. El lehet mondani magyar szempontból a fájdalmakat, de ott van a másik oldal, a nép, amellyel együtt élünk, s amely nyert ezen az ügyön. Azt is el lehet magyarázni, hogy ők ennek miért örülnek, s miért néznek rá más szemmel. Vagy hogy néz erre Nyugat-Európa. Tehát ez egy nagyon fontos momentum, valamint az is, hiszen magyar iskolában vagyunk, hogy a magyar történelmet minél széleskörűbben oktassuk. Már amennyire ezt egy alapiskolában csökkentett óraszám mellett lehet. 

            Ha történelemoktatásról van szó szlovákiai magyar berkeken belül, akkor hosszú-hosszú ideje óriási probléma, hogy miként lehet egymás mellett, sőt, együtt oktatni a magyar és a szlovák történelmet. Elég csak utalni a tankönyvek kérdésére. Ön hol látja a megoldás kulcsát? Az említett multiperspektivikus látásmód mintha a nyitánya lehetne ennek.

            A kulcs az, hogy írni kellene egy közös történelemkönyvet, amiben alapvető dolgokban meg tudnának egyezni a felek. Ez készül is, nem tudom, hogy most milyen állapotban van. A Fórum Kisebbségkutató Intézet berkein belül ez már évekkel ezelőtt megindult, de ez mindig valamin elbukik. Feltehetően Trianon az egyik érzékeny téma, amiben nincs konszenzus a felek között. 

            Ki lehet-e jelenteni általánosságban, hogy a történelemoktatás ezen problémája inkább emberi és politikai probléma, s nem annyira szakmai?

            Nem tudom pontosan. Szlovák részről, amennyire én tudom, olyan történészek vettek részt ebben a folyamatban, akik nyitottak az érzékeny kérdésekre, de bizonyos falakat mégsem tudnak áttörni. Nem hiszem, hogy ez csak politikai kérdés, de ezt előbb-utóbb meg kell oldani.

            Említette előbb a virtuális oktatást, hogy a személyes kapcsolat hiánya az ön számára problémákat okoz. Már több mint egy hónapja zajlik a távoktatás, milyenek a további tapasztalatai?

            Biztos, hogy mindenki tanulni fog belőle, ez egyértelmű. Ha majd visszaáll a normális rend, akkor sok mindent hasznosíthatunk ebből a mindennapi oktatásban. Főleg a számítógép-használattal kapcsolatban. Én az Edupage programon keresztül tartom a kapcsolatot a gyerekekkel. A tapasztalatok alapján vannak azonban olyan diákok is, akik úgy gondolják, hogy most szünetet kaptak. Hazudnánk, ha azt mondanánk, mindenki egyformán áll a távoktatáshoz, ez nem így van. Vannak becsületes diákok is, azt mondhatom, hogy a többség becsületes, ők visszaküldik a kapott feladatokat. Az oktatásügyi minisztérium részéről viszont elhangzott néhány olyan kijelentés, amiket óvatosabban kellett volna kezelni, például én nem mondtam volna, hogy ebben a tanévben már nem jöttök iskolába. 

            Kanyarodjunk vissza még az életútjához. Amikor az SZMPSZ-nél arról érdeklődtem, hogy miért terjesztették fel a díjra, akkor Fekete Irén elnök külön kiemelte a sokrétű munkásságát. Az ön esetében nemcsak arról volt és van szó, hogy bemegy a terembe, s letanítja az órát, hanem versenyekre készít fel diákokat, szakfolyóiratokban publikál, előadásokat tart. Vagy amit sokan kiemelnek, fontos közéleti szerepet töltött be az 1998-as búcsi és bátorkeszi iskolaháború során, amikor a mečiari „reformokˮ ellen kellett kiállni. Ennyi pluszmunkát kell vállalni ahhoz, hogy az ember jó pedagógus legyen?

            Valóban, ha visszatekintek, elég sok mindent csináltam. Az SZMPSZ-ben 1990, a megalakulás óta benne vagyok, de például a szövetségbeli tagságomat és a történelemtanári mivoltomat nem tudnám szétválasztani, mert a legjobb dolgok, amiket az SZMPSZ-en belül csináltam, azok összefüggnek a történelemoktatással. 2004-ben a Comenius Pedagógiai Intézet, amelynek akkor külső munkatársa voltam, a Fórum intézettel közösen Somorján rendezett egy nagyon jól sikerült konferenciát a történelemoktatás helyzetéről. 2007-től 2016-ig a szervezet lapjában, a Pedagógusfórumban volt egy rovatom Történelmi évforduló címmel, ahol teljesen szabad kezem volt. Az SZMPSZ 2006. évi őszi tanári konferenciáján, ami Komáromban volt, felkértek, hogy adjak elő az 1956-os forradalom alapiskolákban való oktatásáról. Mit mondjak, Simon Attilával, Vajda Barnabással együtt szerepelni nem egy rossz dolog.

            Akkor mindezt nem is lehet pluszmunkának nevezni, hanem magától értetődő dolog volt a kezdetektől fogva a kor adottságainak tükrében?

            Igen. Ha pedig csak az SZMPSZ szervezeti részét nézzük, voltam országos alelnöke is 2006 és 2010 között. A Komáromi Területi Választmányban meg 20 évig benne voltam. Ennek keretében megcsináltuk a történelmi szakcsoportot. A rendszerváltás után nem voltak tankönyvek, csak ábrák nélküli szöveggyűjtemények. Ez egy szép hőskorszak volt, mert szabad kezünk volt, a magyar történelmet nagyobb mértékben vittük be. Volt egy régi írógépem, azon írtam az anyagokat a gyerekeknek. Most több egykori diákom a kollégám, főleg Búcson, még mindig emlegetik, hogy ők gépelve kapták a történelmi tananyagot. Aztán a szakcsoporttal hívtunk előadást tartani olyan embereket, akik új dolgokat tudtak elmondani a szakmáról, először a Komáromi Városi Egyetem adott helyet az előadásoknak, aztán a Komáromi Pedagógiai Napok keretében rendeztük ezeket. Rendszeresen, 1998-tól szinte minden évben járok egy magyarországi történelmi táborba, amit a Rákóczi Szövetség szervez. Nemcsak azért megyek el, hogy jó előadásokat hallgassak, hanem azt is nézem, hogy kit lehetne elhívni hozzánk. Volt egy nagyon emlékezetes akció, Földes Margit és Szerencsés Károly az 1950-es évekről a forradalomig, tehát a Rákosi-korszakról beszélt felváltva.

            A munkahelyén, Bátorkeszi alapiskolájában beszélgetünk. Búcson is tanít, pályáját Nemesradnóton kezdte. Abban talán sokan egyetértenek, hogy a pedagógusi pályából nem könnyű megélni, és sok más hálátlan kihívással is jár. Ráadásul mindvégig úgymond vidéken dolgozott, sosem a nagyobb központi városokban, ahol elvileg több erőforrás áll az iskolák rendelkezésére. Mi a legnagyobb kihívás egyfelől, és előny másfelől, ha a pedagógus kisebb településeken oktat?

            Összehasonlítási alapom nincs, teljességre törekvő választ erre nehéz adni. De a tanulmányi versenyekkel kapcsolatban el szeretném mondani, hogy ezekben meglehetősen sikeresek vagyunk Búcson és Bátorkeszin is. Szlovákiai magyar szinten a Katedra-verseny a legfontosabb, ez mozgatja meg a legtöbb iskolát, 1998-ban indult. Tízszer elhoztuk az első díjat, megelőztük a Selye János Gimnáziumot, a Czuczor Gergely Alapiskolát és több más nagy iskolát. Szóval vidékről is ki lehet törni, persze rengeteg munka kell hozzá. Úgy veszem észre, hogy a gyerekek szívesen jönnek, s megvan bennük az a motiváció, hogy ha az elődeink nyertek, akkor mi is megmutatjuk, hogy meg tudjuk ezt csinálni.

            A szűkebb régió történelmének oktatására mekkora hangsúlyt fektet? Ha csak Bátorkeszit nézzük, akkor ez a falu azért egy elég komoly történelmi súllyal bír.

            Ezt mindig beleviszem az úgynevezett nagy történelembe, ha lehetőség van rá. Bátorkeszin például 1311-ben járt Csák Máté hadserege, az egész vidéket felgyújtották, a 16. század közepén mezővárosi rangot nyert, a reformkorban itt alakult Magyarország második cukorgyára... Vagy az iskoláim névadóit, Katona Mihályt és Kováts Józsefet mindig megemlítem. Mindketten éltek a 19. században, volt egy időmetszet, amiben mind a ketten benne voltak. Katona Mihályt a felvilágosodás kapcsán emlegetem, ő egy nagyon jelentős földrajztudós volt. Kováts József pedig pomológus volt, a gyümölcsnemesítésről híres, s az 1850-es években Ferenc József is evett a gyümölcséből. Most annak is örülök, hogy alsó tagozaton kaptam honismeretórát. Több idő jut a helytörténetre.

            Mit gondol a díjáról, amit a közelmúltban kapott?

            Kicsit meglepődtem rajta, kicsit kakukktojás vagyok a díjazottak sorában, mert eddig azok kapták, akik befejezett pályát tudnak maguk mögött. Szeretném megköszönni a búcsi és a bátorkeszi alapiskola igazgatóinak, akik a hátam mögött összesúgtak, és felterjesztettek erre a díjra, valamint az SZMPSZ elnökségének, amely megszavazta. Köszönöm a szülőfalumnak, Gömörpéterfala vezetésének is, akik a díjról szóló hírt kirakták a község közösségi oldalára, hogy nem felejtették el, onnan származom. Én sem felejtettem el, hogy honnan indultam. 

             

            forrás:

            https://ujszo.com/regio/kiszelesiteni-a-gyerekek-latokoret?fbclid=IwAR1EexinSDY082EQzQ36NvcXx2TscP36d4xLQVy7N_lhX1BIWS_vI8fQZio

            -bt-

             

          • Beiratkozás 2020

          • Felhívás /2020.04.07./

            Felhívás beiratkozásra!

             

            A Kováts József Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Bátorkeszi igazgatósága értesíti a Tisztelt Szülőket, hogy a 2020/2021 –es tanévre az elsősök beiratkozása a koronavírus járvány miatt következőképpen fog megtörténni:

            1. A beiratkozás időpontja 2020. április 16. és 17. – csütörtök és péntek délelőtt 9 és 11 óra között.

            2. A jelenleg érvényben levő rendeletek alapján gyermekeik nélkül jelenjenek meg bármelyik napon, és hozzák magukkal személyi igazolványukat és a beírandó gyermek születési bizonyítványát. Ebben az esetben tartsák be a higiéniai előírásokat, tehát szájmaszk és kesztyű használata kötelező.

            3. Lehetőséget nyújtunk a beiratkozás elektronikus módjára is. Ebben az esetben a kért okmányokat elektronikus úton küldjék el iskolánk e-mail címére: kjai1bk@gmail.com

            SZERETETTEL VÁRJUK KÖZÉNK ÚJ ELSŐSEINKET!

            AZÉRT VÁLASZTOM A BÁTORKESZI KOVÁTS JÓZSEF ALAPISKOLÁT, MERT:

            • teljes szervezettségű alapiskola, a tanítási órákat szakpedagógusok artják,
            • a gyermekek az anyanyelvükön tanulhatnak, egészséges és erős magyarságtudatra neveljük őket,
            • az iskola saját iskolabusszal rendelkezik a bejáró diákok részére és a versenyekre való biztonságos eljutás céljából,
            • a szlovák nyelvet államilag támogatott projekt keretén belül, megújult módszerekkel tanítja,
            • tanulmányi-, sport- és egyéb szakkörökből bő választékot kínál,
            • iskolai klubbal is rendelkezik, ahol a nevelők leveszik a szülők válláról az otthontanulás terhét,
            • az iskola folyamatos kapcsolatban van a  gyermekpszichológusokkal,
            • az oktatást két pedagógiai asszisztens is segíti,

            • modern oktatástechnikai eszközökkel szereltük fel, amelyeket folyamatosan bővítünk,

            • krétapormentes tantermekben tanítunk,
            • újabb szaktantermek kerülnek felújításra: nyelvi laboratórium, iskolakönyvtár, informatikai szaktanterem,
            • az iskola mellett frissen felújított sportpálya segíti a diákok sportolási lehetőségeit,
            • új multifunkciós sportpályával gazdagodunk a következő tanévre,
            • a tanulók rendszeres gyermekszínházi látogatásra járnak a Komáromi Jókai Színházba, esetenként Budapestre és Győrbe is,
            • a diákok rendszeresen erdei iskolába és sítanfolyamra is járnak,
            • a diákok humán- és reáltantárgyi versenyeken vesznek részt.

            Tartozz Te is közénk, találkozzunk a Kováts József Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában, Bátorkeszin!

             

             

          • Értesítés!

          • Értesítés! /2020.04.04.

            Kedves Gyerekek, Tisztelt Szülők!❗️❗️❗️

            Iskolánk igazgatósága és tantestülete úgy döntött, hogy az eddig feladott házi feladatok leadási határidejét, tekintettel a közelgő húsvéti ünnepekre, meghosszabbítjuk.

            Kérünk mindenkit, hogy a megoldott feladatokat április 17.-ig, péntekig küldje el a szokott módon. ❗️❗️❗️Az új feladatok az ezt követő hétvégén kerülnek fel iskolánk honlapjára.

            Áldott ünnepeket kívánunk!

          • A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének díjazottjai

          • Felvidéki Magyar Pedagógus Díj - Pelle István részére

            Szívből gratulálunk kollégánknak, Pelle Istvánnak a rangos elismeréshez! Büszkék vagyunk rá, hogy iskolánkban ilyen kiváló pedagógus dolgozik! További munkájához jó egészséget, sok sikert kívánunk!

            „Élen állsz és messze látszol, sose feledd, példa vagy!” / Nagy László /

            Jó néhány éve a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének legrangosabb elismerése az a díj, amellyel az átlagon felüli teljesítményt nyújtó pedagógusainkat becsülik meg.

            Rendre a rozsnyói pedagógustalálkozó volt a színhelye a felemelő ünnepségnek, mely méltó keretet adott a díjátadásnak.

            Ez így is volt kerek huszonöt emlékezetes alkalommal.

            Az idén ez megváltozott, világunk fölött most sötét felhők kavarognak. Fenyegetőek, félelmetesek, barátságtalanok. Fönt a fekete felhő, lent azonban sarjad a vetés a határban, harsan a fű a talpunk alatt, és nem üres már a fecskefészek sem – az élet élni akar.

            A körülöttünk nyíló virágoknak még gyenge a szára, a lágy szellőben is hajladoznak, de színükkel, illatukkal, bámulatos harmóniájukkal örömet hoznak a szívünkbe. A természet nem adja meg magát.

            Mi sem adjuk meg magunkat. Átlagon felül teljesítő pedagógusaink bőven akadnak, megtaláljuk a módját annak, hogy ország-világ értesüljön arról, hogy kiket tisztelhetünk élen álló példaként.

            Szóljanak tehát nekik a köszönet szavai, kollégáktól, szülőktől, gyerekektől, tőlünk, mindenkitől, aki elismeri, hogy mindennapi teendőjük nem munka, hanem mesterség, hivatás, életpálya. Nem ismernek munkaidőt, viszont magukban hordják a gyermeki lélekkel való azonosulás képességét, ami ugyanolyan fontos, mint a tudás szilárdsága és az egyéniség ereje.

            A jó tanító tudja, hogy milyen a jó iskola: olyan, ahová szívesen jár pedagógus, szülő, gyermek, hiszen tanít, nevel, van humora…és játszani is enged.

            Jó egészséget, fölöttünk kék eget, derűt, fényeket kívánunk minden díjazottnak!

             

            Tisztelettel az SZMPSZ Országos Elnöksége nevében,

            Fekete Irén elnök

            -bt-

          • A Zrínyi Ilona Matematikaverseny kiértékelése

          • Matematika

            2020. február 21-én iskolánk tanulói Marcelházán, Kubík Imre tanító bácsi és Gyöpös Ilona tanító néni kíséretében részt vettek a Zrínyi Ilona Matematikaversenyen. Ezt a Matematikában Tehetséges Gyermekekért Alapítvány szervezi meg már hosszú évek óta. Iskolánk minden évben bekapcsolódik ebbe a színvonalas versenybe.

            Tanulóink rendszeresen hozzák a jó eredményeket. Így volt ez idén is!  Iskolánkat a következő tanulók képviselték:

            2. osztály: 

            • Kis Arnold                  1. hely
            • Gonosz Lilien            12.
            • Klenkó Dávid             33.

             Felkészítő tanár: Mgr. Kajtár Erika

            3. osztály:

            • Tóth Péter                  15. 
            • Jókai Bence               19.
            • Rozsnyó Zoé              28.

            Felkészítő tanár: Mgr. Gyöpös Ilona

            4. osztály:

            • Bálint Attila               37.
            • Lipták Ádám

             Felkészítő tanár: Mgr. Dolník Tibor

            5. osztály:

            • Semecky Ilona            23.
            • Fekete Andrea             25.

            Felkészítő tanár: Mgr. Dolník Judit

            6. osztály:

            • Klenkó Éva Borbála    19.
            • Renczés Viktória
            • Lami Máté

            Felkészítő tanár: Mgr. Dolník Judit

            7. osztály:

            • Misurák Marianna         12.

            Felkészítő tanár: Mgr. Dolník Judit

            8. osztály:

            • Broskovics Krisztián
            • Fazekas Mátyás
            • Süttő Letícia
            • Gábor Balázs Máté         39.

            Felkészítő tanár: Mgr. Kubík Imre

            Minden diákunknak és felkészítőiknek szívből gratulálunk, és további sikereket kívánunk!

            Kis Arnold 2. osztályos tanulónknak külön gratulálunk az 1.helyezéshez. Pontjainak száma 85. Az általa elért eredményhez csak érdekességként annyit, hogy az őt követő 2. helyezett 74 pontot ért el. Ekkora különbség nagyon ritka!!

            Csapatversenyben is nagyon szépen szerepeltünk!

            Reméljük jövőre is ilyen sikeres év lesz a Kováts József Alapiskola diákjai és felkészítőik számára!

            Mgr. Kajtár Erika

            -bt-

          • A Katedra Történelemverseny levelező részének végeredménye

          • Történelem

            Normális körülmények között a Katedra folyóirat által szervezett történelemverseny levelező részének eredményéről külön nem szoktuk tájékoztatni a közvéleményt. Azért nem, mert a 4 levelező forduló igazából selejtezőnek fogható fel, amely azt hivatott eldönteni, hogy melyik 15 iskola, melyik csapata (amennyiben egy iskolából több csapat is benevez – a Kováts József Alapiskola esetében idén 5 trió indult el) el az általában Dunaszerdahelyen megrendezésre kerülő döntőbe.

            Sajnos, mostanában nem normális idők járnak. A koronavírus-járvány sok mindent felrúgott, rengeteg kérdőjelet hívott elő. Így a Katedra Történelemverseny döntőjének megrendezése is bizonytalanná vált. (Ugyan még nem fújták le.) Ezért lehetséges, hogy a 2019/2020-as tanévben a mellékelt táblázat lesz az egyetlen kézzelfogható eredménylista e vetélkedő kapcsán.

            A verseny témája idén A II. világháború. Magyarország a II. világháborúban. A levelező részben a csapatok feladatlapokat töltenek ki. A válaszokat kikereshetik a megadott szakirodalomból, illetve az internetről. (Ami korántsem olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk.) Az egy iskolából induló csapatok egymással is versengenek, mivel a verseny szabályai szerint egy intézményből csak a legjobban teljesítő gárda vehet részt a végső megmérettetésen.

            A mellékelt listából kiolvasható, hogy a bátorkeszi csapatokból jutott a rangsor elejére, közepére és végére egyaránt. Legjobban a Fazekas Mátyás, Gábor Balázs Máté, Klenkó Ádám összetételű, Szentháromság fantázianevet viselő trió szerepelt, amelyik a verseny eme részét holtversenyben megnyerő búcsi és lakszakállasi csapatok mögött, mindössze fél ponttal lemaradva, a második legjobb teljesítménnyel vívta ki a döntőben való részvétel jogát. Nekik ezúton is gratulálunk! A többieket pedig arra bíztatjuk: jövőre járjanak több szerencsével!

            Pelle István

            -bt-

          • Igazgatói felhívás!

          • 2020. 03. 27.

            Tisztelt Szülők!

             

            A Koronavírus járvány miatti bizonytalanság és esetleges szülői félelmek miatt jelzem, hogy nyugtalanságra nincs ok. Egyelőre nincs szó arról, hogy a 2019/2020 –as tanév elhúzódna, netán ismételve lenne.  

            Arra kérem a tisztelt Szülőket, hogy ebben a helyzetben lehetőleg többet foglalkozzanak iskolás gyermekeikkel, felügyeljék, hogy diákjaink elvégezzék az iskolai kötelezettségeiket és ne engedjék a gyermekeiket ok nélkül az utcákon tartózkodni.

            Kollegáimmal együtt napi szinten figyeljük az eseményeket, és a változásokról időben értesítjük Önöket az internet és a Bátorkeszi Községi Hivatal segítségével.

                                                                                           Fehér István, Igazgató

            2020. 03. 27., Bátorkeszi

          • Ingyenes lesz a mobilinternet, módszertani támogatást kapnak a kisebbségi iskolák

          • Cikk, 2020. 03. 27.

            Az oktatási tárcavezető erről pénteki sajtótájékoztatóján beszélt.

            A tervek szerint telefonon keresztül is lehet tanulni, az RTVS 80 perces oktatási műsort sugároz, ingyenessé teszik a szabad internetes adatokat a telefonoknál, hogy a diákok könnyebben férjenek hozzá a kellő információkhoz.

             

            Fotó: TASR

            Gröhling szerint a diákok számonkérése másodlagos, inkább a tananyag elsajátítására kell helyezni a hangsúlyt, csak azokat a feladatokat érdemes értékelni, amelyeket le lehet osztályozni.Lehetőleg kerülni a két "szélsőséges jegyet": az egyest és az ötöst.

            Ha az iskolákat kinyitnák, akkor a minél kisebb létszámú osztályok működését támogatja

            - tette hozzá az oktatási miniszter.

            Módszertani támogatás a kisebbségi iskoláknak

            Filip Mónika az oktatási tárca államtitkára elmondta, arra törekszenek, hogy a nemzetiségi oktatás egyenrangú legyen a többségivel, ezért az Oktatásügyi Minisztérium főoldalán létrehoznak egy nemzetiségi oktatással foglalkozó aloldalt, amelyet továbbfejlesztenek. Az www.ucimenadialku.sk/narodnostne-skolstvo weboldalon folyamatosan jelenik majd meg új módszertani támogatás kisebbségi tannyelvű iskolák számára.

            cikk, foto: 

            https://www.facebook.com/monikafilipovasas/photos/a.102457927853276/200928724672862/?type=3&theater

            Sk: Národnostné školstvo musí byť rovnocenné s väčšinovým, preto sme na hlavnej stránke ministerstva školstva zriadili odkaz na národnostné školstvo a pokračujeme ďalej.Postupne budeme pridávať online metodickú podporu na webe www.ucimenadialku.sk/narodnostne-skolstvo pre školy s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny.🇭🇺 

            Hu: A nemzetiségi oktatásnak egyenrangúnak kell lennie a többségivel, ezért az Oktatásügyi Minisztérium főoldalán létrehoztunk egy nemzetiségi oktatással foglalkozó aloldalt, amelyet tovább fogunk fejleszteni.Az www.ucimenadialku.sk/narodnostne-skolstvo weboldalon folyamatosan jelenik majd meg új módszertani támogatás kisebbségi tannyelvű iskolák számára.

             

            Forrás:

            https://ma7.sk/oktatas/grohling-ingyenesse-teszik-a-mobilinternetet-az-online-tanulashoz-modszertani-tamogatast?fbclid=IwAR2NVPyWHfpJ2i8Ah1ZwX7IVYB0TXxlxP2V-wpuGPrL6jWEvTL1hTLGfuW4

             

          • Értesítés! Fontos!

          • Cikk

            Oktatási miniszter: Az idei évre törlik a Tesztelés 9-et, elmaradnak az írásbeli érettségik is Március 30-tól visszahívásig szünetel az oktatás a koronavírus-járványra való tekintettel

            Forrás: 

            https://korkep.sk/cikkek/belfold/2020/03/24/oktatasi-miniszter-az-idei-evre-torlik-a-teszteles-9-et-elmaradnak-az-irasbeli-erettsegik-is/?fbclid=IwAR0LQTAhlda_sYS0BkFxuBdlb7sE9wvTgW5iDgqM0okf5Y2wCPFr4PSDQZ4

             

            Foto:https://www.facebook.com/Aktuality.sk/videos/932400650552960/

            Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter ma bejelentette, hogy március 30-tól visszahívásig szünetel az oktatás a koronavírus-járványra való tekintettel. Intézkedéseket fogadtak el a Tesztelés 9-es szintfelmérő és az érettségik kapcsán is.   Március 30-ától visszahívásig szünetel az oktatás Szlovákia egész területén.

            A kormány eltörölte a kilencedik osztályosok szintfelmérő monitortesztjét, a Tesztelés 9-et is.  

            Az érettségik írásbeli részét (a központi írásbeliket is beleértve – ezek azok, amelyeket központilag a NÚCEM értékel ki) szintén eltörölték. Az úgynevezett belső, magyarul rendes szóbeli vizsgákat az oktatási tárca egyelőre meg akarja tartani, ezekre leghamarább az oktatás szüneteltetésének feloldását követő két hétben kell majd abszolválni.  

            Az oktatási minisztérium tervet készít arra, hogy lehetőleg minden érettségiző letehesse szóbeli vizsgáit június 30-ig, feltéve, hogy a körülmények ezt engedik.  

            További intézkedések:  

            A középiskolai felvételi kérelmeket május 15-ig lehet leadni, az orvosi igazolás felmutatásától ezúttal eltekintenek, hogy a diákok ne lepjék el az orvosi rendelőket.  

            A középiskolai felvételiknek legkésőbb június 30-ig meg kell történnie – másik oldalról meghatározva: az oktatási kényszerszünet visszahívásától számított két hét után.  

            A kiselsősök beíratkozására április 15-től 30-ig kerül sor, de a gyermekek jelenléte nélkül, ahol lehetséges, elektronikus formában.  

            Az óvodai beíratás kérvényét április 30-tól május 31-ig lehet leadni, ez esetben is eltekintenek az gyermek egészségügyi állapotára vonatkozó orvosi igazolástól.  

            A főiskolák esetében még csak most készítik a rendeletek szövegezését, hogy hogyan és milyen formában valósulhat meg az oktatás megújítása.  

            A távoktatás minél szélesebb körben való megvalósítása érdekében létrehozzák az ucimenadialku.sk oldalt, amelyen a tanárok és a diákok de a szülők is megtalálják az oktatási tervnek megfelelő anyagokat.  

            Jövő hétfőtől oktatási anyagokat, előadásokat és kisfilmeket fog vetíteni a közmédia kettes csatornája is, 9:15 és 11:00 óra között.  

            Gröhling újságírói kérdésre elmondta, hogy jelenleg igyekeznek elérni, hogy június 30-val le tudják zárni az oktatási évet az alap- és középiskolák esetében.

            Ami a főiskolákat illeti, egyelőre nem tudta megmondani, hogy anulálják-e a most üresjáraton zajló szemesztert, de ez részben az uniós döntéshozóktól is függ.   Körkép.sk

            Forrás: 

            https://korkep.sk/cikkek/belfold/2020/03/24/oktatasi-miniszter-az-idei-evre-torlik-a-teszteles-9-et-elmaradnak-az-irasbeli-erettsegik-is/?fbclid=IwAR0LQTAhlda_sYS0BkFxuBdlb7sE9wvTgW5iDgqM0okf5Y2wCPFr4PSDQZ4